top of page

Українська Наполеоніка

Який період історії є найцікавішим? Наполеонівські війни! Хто не згоден — у того нехай міст через Дунай зламається... А як справи з наполеонівським контентом українською? Так само, як з погодою в ніч перед Ватерлоо — тобто кепські. Заглиблюватися в Наполеоніку без знання англійської — справа марна. Спробую трохи виправити ситуацію цим блогом.


А почну я зі своєї історії та зі свого ігрового проекту. Я давно цікавлюся історією Наполеонівських війн та фігурою Бонапарта (дякую товаришу Тарле за наше щасливе "дитинство"). Але довго не міг зрозуміти — за рахунок чого його перемоги досягалися на тактичному рівні? Що взагалі відбувалося на полі бою в той період? Крім того, як варгеймер, я хотів це не лише зрозуміти, але й в певному масштабі відтворити.

Виявилося, що найбільш розповсюджені настільні ігри наполеонівської тематики з мініатюрами мають ну дуже високий поріг входу — окрім купи пофарбованих моделей, треба мати чималий террейн та місце, де його розкласти. Мініатюри я міг поступово зібрати, а ось террейн я не люблю та не маю де розкладати.

Скільки дивився інші наполеонівські варгейми - не знайшов жодного, щоб на 100% відповідав моїм вимогам. Щоб можна було візуально міняти стрій батальйонів, щоб відразу було видно втрати підрозділів, щоб були реалістичні але не перевантажені правила, і щоб це гралося на гексових полях, які складаються зі зручних окремих аркушів і які можна комбінувати. Та й ще щоб гра була в продажу і доступна по вартості.


Тому в січні 2020 року я вирішив розробити власну ігрову систему "як для себе" з гексовими полями. Поля я спершу збирався взяти від системи Art of Tactic WW II, в яку я тоді теж грав, бо не бачив тоді можливості зробити власні.


Назву для системи я обрав Art of Napoleonics. Приблизно так виглядали мої перші експерименти (у фішечні варгейми я на тот момент ніколи не грав, навіть і думки не мав в тому напрямку, тому моделі):



Прочитавши купу інформації щодо тактики того періоду та кілька рулбуків інших варгеймів, я склав першу версію своїх правил.

Армію в 1:72 також потихеньку зібрав, а фарбував мій друг Олексій Лузін. На роль опонента Франції я обрав Австрію. Чому? Вона найбільше воювала з Францією на суходолі, є купа боїв в різних сеттінгах. Та і взагалі, я люблю Австрію, не люблю РІ, а обирати базовим опонентом Британію — банально. А з Прусією взагалі тема складна, бо після 1806 вони капітально поміняли уніформу.

Фігурки клеїв на копійки та ставив на магнітні підставки (картон + магнітний вінил) — по три фігури в роті та ескадроні. Була ідея фізично прибирати фігурки з підставок для візуалізації втрат. Пріоритетом у фарбуванні обрав 1809-й рік.

З такою армією та за першою версією правил я почав грати з родичами та друзями-варгеймерами, в тому числі влаштував кілька справжніх grand batailles на 4-5 гравців:





Грав як вдома, так і на виїзді. Виявив великий мінус системи: довго розкладати війська та ще довше складати. Врешті-решт поклеїв підрозділи на підставки з ХДФ і стало краще:



Через громіздкість грав я доволі рідко, а після 24 лютого взагалі не діставав колекцію більше року (на щастя, вона пережила окупацію Бучі).

В той же час, ще в кінці 2021 я відкрив для себе новий світ — Наполеоніку фішечну :) Тож на певний час переключився на коробочні настолки — The Napoleonic Wars, Wellington, Kutuzov, Napoleon's Last Gamble, а потім ще придбав Commands & Colors і зарубився в неї у кільканадцять партій з племінниками та друзями.


Коробочна наполеоніка привабила компактністю реквізиту та історичною атмосферою, але все одно ідеальну для себе тактичну гру я не знайшов. Стратегії цікаві по-своєму, то окремий жанр. А ось оперативно-тактичні ігри, що мені траплялися, мають більший масштаб (фішки там символізують батальйони чи полки) і не дають відчути суть наполеонівської тактики — зміни строю піхотних батальйонів для досягнення переваги над ворогом. Плюс правила та мапи або перевантажені деталями (як у Napoleon's Last Gamble чи подібних), або навпаки, занадто примітизовані (C&C, хоча в неї грати весело). Крім того, я відразу закладав у свою гру можливість грати віддалено, як в шахи по телефону, — наполеоністам нелегко знайти опонентів в своєму місті, плюс то були якраз ковідні часи…


Аж ось у червні 2023 року відомий в певних колах український продавець/видавець подав ідею: переробити Art of Napoleonics під фішечний варгейм, який можна було б випустити “в одній коробці”. Проект отримав нове дихання. Я допрацював правила під фішки, друзі допомогли виготовити тестові поля:




Розробив історичні сценарії, але щоб їх тестувати потрібні якісь саморобні пробні каунтери. Певний час шукав рішення, і врешті-решт замовив тонкі 1,5-міліметрові фішки з ХДФ, а позначки на них нанесли фарбою через трафарет за допомогою офіцерської лінійки:



Тож на даному етапі я тестую історичні сценарії — як сам з собою, так і з опонентами, яких вдається знайти на це діло. Далі буде.



Останні пости

Дивитися всі

Comentarios


bottom of page